AUTO@ klubo portalas Lietuvos automobilistams
   
   


  AUTO@ klubo portalas » Laisvalaikiui » Straipsniai  

   Straipsniai   
 
  
Kelių policininkai - mokinukai braižytojai
 

Didžiųjų šalies miestų kelių policininkai pusę laiko, kurį turėtų patruliuoti gatvėse ir rūpintis eismo saugumu, praleidžia prie rašomojo stalo. Jie lyg mokinukai per braižybos pamoką palinkę stropiai braižo autoavarijų schemas ir aprašinėja mašinų apgadinimus.

Tokio darbo policininkams ypač padaugėjo po to, kai įsigaliojo privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas. Dabar netgi dėl menkiausio automobilio įbrėžimo vairuotojai skuba gauti policijos pažymą, kuri reikalinga draudimo išmokai gauti.

Neefektyvių, ilgų avarijos protokolų pildymas atima daug vairuotojų laiko. Pakliuvę į techninę avariją, jie negali dirbti savo tiesioginio darbo, priversti gaišti laiką laukdami, kol bus nubraižyta įvykio schema. Paskui važiuoja į policijos komisariatą, turi rašyti pasiaiškinimus ir laukti, kokia bus skirta bauda.

„Avarijų įforminimas užima tiek daug laiko, kad jo beveik nelieka niekam kitam", - sakė Vilniaus miesto viešosios policijos eismo priežiūros tarnybos kelių patrulinės rinktinės komisaras Gintautas Vasylis.

Užsienyje - kita tvarka

Niekas nekinta jau dvidešimt metų. Mūsų pareigūnai, kaip ir prieš du dešimtmečius, avarijos vietoje tušinuku ant popieriaus lapo braižo preliminarią įvykio schemą. Vėliau, kartu su avarijos dalyviais atvykę į policijos komisariatą, perbraižo schemą ant specialių protokolų blankų.

Tokios įvykių schemos ir avarijų įforminimo tvarka yra atgyvena, kuri egzistuoja tik buvusios Sovietų Sąjungos šalyse. Kitose šalyse smulkioms avarijoms, kuriose nėra nukentėjusiųjų, o kaltininkas aiškus, įforminti neskiriama tiek daug laiko.

Daugelyje užsienio šalių smulkias autoavarijas ir mašinų apgadinimus fiksuoja tik draudikai. Mūsų kelių policininkų manymu, smulkių įvykių įforminimas taip pat yra draudikų reikalas. „Nors apie šią problemą kalbama nuo praėjusių metų vidurio, pakeitimų reikės palaukti - naujoje kelių eismo taisyklių redakcijoje ir kituose įstatymuose nenumatyta nieko keisti", - sakė G.Vasylis.

Pavyzdžiui, Lenkijoje įvykus techninei avarijai, į įvykio vietą atvyksta specialus mikroautobusas, ant kurio stogo sumontuotas fotoaparatas. Juo galima daryti nuotraukas, kuriose aiškus mastelis ir atstumai tarp daiktų. Pagal tokią fotografiją vėliau nustatomos įvykio detalės.

Ar verta kviesti policiją?

Įsigaliojus privalomajam civilinės atsakomybės draudimui, dažnas skuba kviesti policiją atsitikus net menkiausiai autoavarijai. Tačiau kreiptis į policiją ne visada naudinga. Jeigu avarija nedidelė, o nuostoliai maži, naudingiau susitarti iškart.

Net jeigu nuostolius kompensuoja draudimo bendrovės, verta prisiminti, jog už eismo įvykį jo kaltininkas bus nubaustas nuo 100 iki 200 litų bauda arba vairuotojo pažymėjimo atėmimu nuo 3 iki 6 mėnesių.

Be to, padariusiajam avariją draudikai kitąmet taikys koeficientą ir jam toks mokėti didesnę draudimo įmoką. Reikia įvertinti ir sugaištą laiką - įforminant įvykį paprastai sugaištama kelias valandas. Tad jeigu avarijos nuostoliai neviršija poros šimtų litų, naudingiau, patogiau ir greičiau susitarti iškart.

Mindaugas Grinius, "Lietuvos rytas"
2003 vasario mėn. 6 d. 13:06

 
« sąrašas